Pogoda w Grecji

W Grecji panuje śródziemnomorski klimat ze znaczną ilością dni słonecznych, umiarkowaną temperaturą, i niezbyt znaczną ilością opadów. Ze względu na geograficzne położenie Grecji, zróżnicowaną rzeźbę terenu i rozmieszczenie terenu między stałym lądem a morzem, występuje znaczne zróżnicowanie klimatu.

W zasadzie pogodzie panującej w Grecji są dwa sezony: suchy i gorący pomiędzy kwietniem a wrześniem,  i łagodny i wilgotny w drugiej części roku. Poniży diagram obrazuje aktualny stan pogody w Atenach.

Przeciętna wartości temperatur i opadów w poszczególnych miesiącach w Grecji

Miesiąc Temperatury dzienne (st. Celcjusza) Temperatury  nocne (st. Celcjusza) Opady (cm)
Styczeń 13 7 4,6
Luty 14 7 4,8
Marzec 16 8 4,3
Kwiecień 20 12 2,8
Maj 25 15 1,8
Czerwiec 30 20 1,0
Lipiec 33 23 0 ,5
Sierpień 32 22 0,5
Wrzesień 29 19 1,3
Październik 23 15 4,8
Listopad 19 11 5,1
Grudzień 15 8 6,6

 

AKTUALNA POGODA W ATENACH


W okresie letnim suche i gorące dni orzeźwiane są okresowymi wiatrami zwanymi meltemi. Na greckich wyspach panuje w tym czasie idealna pogoda dla miłośników czekoladowej opalenizny, spowodowana bezchmurnym niebem i wysoka temperaturą., która w lipcu i sierpniu nawet nocą nie spada poniżej 20 stopni. W regionach górskich panuje charakterystyczna pogoda z niższymi temperaturami, nieprzewidywalnymi, gwałtownymi opadami deszczu. Zima w regionach nizinnych Grecji kontynentalnej jest łagodna ale wilgotna. Grudzień jest miesiącem największego natężenia opadów. Czasem zadurzają się krótkoterminowe mrozy i opady śniegu, ale zjawiska te nie są powszechne.

AKTUALNA POGODA NA RODOS


Na greckich wyspach zima ma przebieg łagodny- temperatura oscyluje w okolicach 10 stopni. Jednak okresowo pojawia się paskudna  sztormowa pogoda. Jednak w okresie zimowym wciąż jest wiele ciepłych, słonecznych dni doskonałych do aktywnego wypoczynku np. przejażdżek rowerowych. Wysokie góry w naturalny sposób pokryte są pokrywą śnieżną przez wiele miesięcy w roku, istnieje więc możliwość uprawiania sportów zimowych.