Paros

Wyspa Paros leży w centralnym punkcie archipelagu Cyklady i sąsiaduje z wyspą Naxos i jest trzecią największą wyspą w archipelagu. Wyspa Paros położona jest w odległości 90 mil morskich od portu w Pireusie i leży w połowie drogi pomiędzy Atenami a wyspą Santorini. Paros posiada 120 kilometrów wybrzeża, a jej powierzchnia wynosi 186 kilometrów kwadratowych.

Wyspa Paros jest kwintesencją greckich wysp, ponieważ wyspa zawiera wszelkie zalety jakie każdy turysta oczekuje od greckich wysp: fantastyczne plaże, bujne nocne życie, przepiękne krajobrazy, tradycyjną grecką zabudowę, kościoły, klasztory. W porównaniu do innych wysp z archipelagu, które są bardziej “nagie”, Paros zaskakuje żyzną ziemią i bujną, zieloną roślinnością.

paros
wąskie uliczki na Paros

Parikia -stolica Paros

Stolica wyspy Paros to Parikia, która jest jednocześnie głównym portem wyspy, który posiada częste połączenia promowe z innymi wyspami Morza Egejskiego. Na Paros można dostać się też drogą lotniczą  – około 45 minut lotu z Aten. W pobliżu portu w Paros jest postój taksówek oraz dworzec autobusowy.

Parikia jest bardzo tłocznym portem, bo wciąż wzrasta zainteresowanie turystów wyspą Paros, ale wciąż jest tu wyczuwalna specyficzna tradycyjna atmosfera, jaka panuje na greckich wyspach.