Knossos – najciekawsze zabytki

Pałac w Knossos

Pałac w Knossos jest najbardziej znaną pozostałością po cywilizacji minojskiej. Pałac w Knossos był jednocześnie centrum tej cywilizacji. Miejsce to kojarzone jest głownie z historiami pochodzącymi z greckich mitów o Labiryncie i żyjącym tam Minotaurze oraz Dedalu i Ikarze.

Pierwszy kompleks pałacowy został zbudowany około 2000 r. p.n.e, ale wkrótce został kompletnie zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1700 r. p.n.e. Na tym miejscu został natychmiast zbudowany nowy kompleks pałacowy, o skomplikowanej strukturze, która przypominała labirynt. W połowie 15 wieku p.n.e pałac został częściowo zniszczony przez Achajów, którzy najechali Kretę z Grecji kontynentalnej. Całkowite zniszczenie pałacu nastąpiło w 14 wieku p.n.e (prawdopodobny wpływ wybuchu wulkanu na Santorini).

Płac w Knossos
Płac w Knossos

W końcu 19 wieku zaczęto wykopaliska na tym stanowisku archeologicznym, jednak kompleksowa eksploracja starożytnych zabytków zostały przeprowadzone przez Sir Artura Evansa w latach(1900-1913 and 1922-1930). W trakcie wykopalisk nie zauważono żadnych instalacji militarnych

Pałac w Knossos jest największym i najbardziej spektakularnym przykładem cywilizacji minojskiej. Powierzchnia tego kompleksu zajmuje prawie 20 000 km kwadratowych. Piętrowe zabudowania na tym obszarze zostały dostosowane do ukształtowania terenu. w dolnych partiach kompleksu pałacowego mieściły się pomieszczenia gospodarcze i produkcyjne. Odnalezione pozostałości wskazywały na istnienie warsztatów garncarskich i kamieniarskich, oraz magazynów służących do gromadzenia pożywienia.