Kiedy jechać do Grecji

Wiosna i jesień to najlepszy okresy do odwiedzin Grecji. Zwłaszcza maj, czerwiec, wrzesień i październik to miesiące, które należy szczególnie wziąć pod uwagę w planowaniu wyjazdu.

W miesiącach zimowych większość infrastruktury turystycznej Grecji wchodzi w stan “uśpienia”, zwłaszcza na greckich wyspach. Część mniejszych w okresie zimowym jest całkowicie zamknięta, bowiem ich mieszkańcy, którzy dbają o infrastrukturą turystyczna przenoszą się w okresie zimowym do Grecji kontynentalnej. Wiele hoteli, kafejek, restauracji, które w sezonie turystycznym tętnią życiem, zawiesza swoją działalność z końcem listopada, a ponownie otwierają swoje podwoje z początkiem kwietnia. Spadek zainteresowania turystów wypoczynkiem w okresie zimowym skutkuje znacznym zmniejszeniem liczby kursów  autobusów i promów.

Wraz z początkiem kwietnia poprawiająca się pogoda daje możliwość rozpoczęcia nowego sezonu turystycznego. Przybywający do Grecji w tym wczesnowiosennym okresie wczasowicze dają sygnał do ponownego uruchomienia infrastruktury turystycznej. Jest to najlepszy okres do fantastycznego wypoczynku. Warunki pogodowe między początkiem kwietnia a połową czerwca są doskonałe. Pogoda jest odpowiednia, nie tak gorąca jak w miesiącach letnich. W okresie tym plaże i miejscowości z zabytkami nie są zatłoczone ( w porównaniu ze szczytem sezonu), publiczny transport zaczyna osiągać pełną sprawność i zawieszone na okres zimowy kursy autobusów i promów są wznawiane. Istotną zaletą tego okresu jest swoboda w wyborze miejsca zamieszkania, a także oszczędności w kosztach zakwaterowania wynikających z pozasezonowych obniżek cen.

Od połowy czerwca do końca sierpnia występuje zdecydowane nasilenie ruchu turystycznego. Sezon urlopowy powoduje wielki napływ urlopowiczów, co skutkuje tłumami w najpopularniejszych miejscach zabytkowych, pełnymi plażami i trudnościami w zakwaterowaniu. W dodatku w tym okresie panują prawdziwie letnie warunki w całym kraju, a temperatura osiąga 40 stopni Celcjusza w głębokim cieniu.

Wraz z początkiem września i końcem sezonu urlopowego zaczyna się ponownie doskonały okres dla wczasowiczów, którzy chcą  uniknąć zatłoczonych plaż i obleganych miejsc zabytkowych. Aż do końca października można w bardziej komfortowych warunkach wykorzystywać możliwości wypoczynku jakie oferuje Grecja. Ponownie można spodziewać się znacznych obniżek cen w stosunku do okresu letniego.

Wraz z początkiem listopada błękitne,bezchmurne niebo i wszechobecne gorące słońce zaczyna ustępować miejsca ponurym, deszczowym chmurom. Od listopada do lutego następuje okres z największymi opadami i może być zaskakująco zimno. opadu śniegu nie są niczym zaskakującym w kontynentalnej Grecji, czasami pada w Atenach, a także w górach na greckich wyspach, np. na Krecie. Jednak w trakcie greckiej zimy występuje część dni słonecznych z przyjemną pogodą, które mogą być atrakcyjne dla urlopowiczów poszukujących w Grecji spokoju i samotności.