Grecka tradycja kulinarna

Każdy kraj ma swoje unikalne dziedzictwo kulinarne, które jest integralną częścią jego kultury. Kuchnia grecka ma także swój specyficzny charakter, zwłaszcza, że grecka kultura kulinarna kształtowała się na przestrzeni 4000 tysięcy lat, w czasie których ulegała wpływom wschodnich i zachodnich sąsiadów. Dla Greków rozwinięta myśl kulinarna była jedną z oznak cywilizacji. Już w 330r. p.n.e Archestratos napisał pierwszą książkę kucharską.

Musaka
Musaka

W tak długim czasie ukształtował się specyficzny stosunek do czynności związanych z przygotowaniem i spożywaniem posiłków. Podejście te opiera się na przekonaniu, że jedzenie i picie to czynności, które nie tylko służą do zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka, ale są pretekstem  do wspólnej zabawy i biesiadowania. Dla Greków każdy posiłek musi być wielką przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Przyjemność ta jest jeszcze większa, gdy biesiadowanie odbywa się w grupie znajomych, przyjaciół czy gości. Wielowiekowa tradycja sprawia, że w trakcie takich spotkań wytwarza się niepowtarzalna atmosfera.

Jednak podstawą takiego biesiadowania jest doskonała jakość i smak serwowanych potraw i napojów.  A z tym nie ma żadnego problemu. Ogromna różnorodność dań może zaskoczyć każdego. zarówno wielbiciele potraw mięsnych,  owców morza jak i wegetarianie mają do dyspozycji szeroki wybór dań przyrządzanych w najróżniejszy sposób.