Grecja wciąż atrakcyjna dla polskich turystów.

Polska Izba Turystyki opublikowała kolejny raport o turystycznej aktywności polskiego społeczeństwa. Opracowanie zatytułowane  “Zagraniczna wakacje Polaków 2019” podsumowuje pełny letni sezon roku 2019 od czerwca do września.  Zgromadzone dane wskazują na stabilny wzrost wyjazdów zagranicznych o około 6% w 2019 roku.

Główne konkluzje wynikające z raportu to:

  1. Grecja – mimo lekkiego spadku udziałów w rynku, nadal jest pierwszym wyborem dla Polaków udających się na wakacje z biurami podróży.
  2. Do czołówki ulubionych kierunków wakacyjnych dołączają Tunezja Egipt i Turcja, która jest głównym konkurentem Grecji.
  3. Wzrost średniej ceny za pobyt, spowodowany głównie wybieraniem wyższego standardu wypoczynku – all inclusive (80%) oraz zakwaterowaniem w lepszych hotelach.
  4. Można zaobserwować spadki zainteresowania (w porównaniu z poprzednim rokiem) na takich kierunkach jak Albania, Włochy czy Chorwacja. 

Poniższy wykres wskazuje, że przeszło prawie połowa polskich turystów wypoczywała  w Grecji lub Turcji.

Ulubione turystyczne kierunki Polaków w 2019 ro

Kolejny wykres pokazuje zmianę zainteresowania w porównaniu z rokiem 2018. Widać to znaczny spadek zainteresowania Grecją, co może spowodować, że w następnym roku Turcja może zostać samodzielnym liderem.

Zmiana preferencji turystycznych lata 2019-8-2019

Kolejnym interesującym wykresem jest podział na rejony turystyczne wybierane przez turystów z Polski. Na 9 takich regionów, aż 6 należy do Grecji.